آشکار شدن رانت بورسی برای عده‌ای خاص با انتشار مصوبه‌ ۵۱ روز قبل

آشکار شدن رانت بورسی برای عده‌ای خاص با انتشار مصوبه‌ ۵۱ روز قبل

فارس نوشت: انتشار نامه ۵۱ روز پیش معاون اول رئیس جمهور در مورد خوراک پتروشیمی، گمانه زنی‌های فراوانی را درباره توزیع رانت اطلاعاتی ایجاد کرده است.

بازار سرمایه پس از دو روز رشد، امروز روندی کاملا نزولی به خود گرفت. مشخص شدن دلیل ریزش بورس در اردیبهشت ماه، امروز همه شاخص‌های عملکردی بورس را منفی کرد تا خروج پول حقیقی از بازار سرمایه نیز شدت بیشتری به خود بگیرد.

در روزی که ارزش معاملات خرد سهام کاهش یافت و پول حقیقی از بازار خارج شد، شاخص‌های بورس نیز افت شدیدی را تجربه کردند. امروز نمادهای پالایشی بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. ریزش پالایشی‌ها متأثر از دو خبر کاهش نرخ پایه دلار به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان و افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بود.

انتشار ابلاغیه دولت با تأخیر ۵۱ روزه

ریزش بازار در شرایطی رقم خورد که امروز تصویر نامه‌ای مبنی بر افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها به ۷ هزار تومان منتشر شد. این نامه در واقع ابلاغیه مصوبه هیأت وزیران است که توسط محمد مخبر، معاون اول دولت، امضا شده است. بدین ترتیب بورس امروز با پیشرانی پتروشیمی‌ها قرمزپوش شد.

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه گفت: در ابلاغیه دولت، تاریخ جلسه هیأت وزیران ۱۷ اردیبهشت -۵۱ روز پیش- قید شده است. در آن زمان شاخص در محدوده ۲.۴ میلیونی قرار داشت و پس از آن شاخص کل بورس روند نزولی پیدا کرد.

وی ادامه داد: این اتفاق موجب شده بگوییم برخی با اطلاع از این مصوبه اقدام به فروش سهام کرده‌اند. به عبارت دیگر، ظن افشای اطلاعات نهانی در بازار سهام قوت گرفته است. در چنین شرایطی نهاد ناظر باید احتمال فاش شدن اطلاعات نهانی را بررسی کند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در ۵۱ روز اخیر شاخص بورس بیش از ۲۷۰ هزار واحد سقوط کرده است و مشخص نیست چرا این مصوبه با تأخیر یک ماه و نیمه منتشر شده است.

بورس یکپارچه قرمزپوش شد

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، شاخص بورس تهران ۲۷ هزار و ۹۳۰ واحد نسبت به روز کاری گذشته افت کرد و تا سطح ۲ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۱۹۷ واحد پایین آمد. بازدهی این شاخص منفی ۱.۳۲ درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۵ هزار و ۵۴۵ واحدی در رقم ۷۵۰ هزار و ۶۳۵ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۷۳ صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۲۴۰ واحدی به رقم ۲۷ هزار و ۷۸۶ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با کاهش ۸۲۱ واحد به سطح ۱۳۷ هزار و ۶۵۸ واحد رسید.

رشد ۸۳ درصدی خروج پول حقیقی از بازار سهام

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای هشتمین روز متوالی منفی شد و ۵۳۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به دیروز رشد ۸۳ درصدی داشته است.

امروز نماد بوعلی (پتروشیمی بوعلی)، شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شپدیس (پالایش نفت پردیس)، شیراز (پالایش نفت شیراز) و ونوین (بانک اقتصاد نوین) اختصاص داشت.

افزایش ۲ درصدی ارزش معاملات خرد بازار سرمایه

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۹ هزار و ۹۳۳ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۸۰ میلیارد تومان بود که ۲ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۲ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۶ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان رسید.

افت ارزش صف‌های خرید بورس

در پایان معاملات امروز، ۲۱۴ نماد با رشد قیمت و ۵۴۴ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند.

در معاملات سه‌شنبه، ۸۲ نماد صف خرید داشتند و ۶۷ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۷۷۵ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با رشد ۱۷ درصدی به ۲۹۷ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در انتهای معاملات به ۱۹.۹ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها نیز به ۱۷.۳ میلیون تومان رسید.

۲۲۳۲۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *