از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک تهرانی قطع شده

  از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک  تهرانی قطع شده

تسنیم نوشت : مدیر عامل شرکت گاز استان تهران گفت : با افزایش مصرف گاز, از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم .

هدایی پور, مدیر عامل شرکت گاز استان تهران در گفتگو با رادیو تهران گفت : با افزایش مصرف گاز , از روز گذشته گاز ۱۶۰۰ مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم .

این تعطیلی ها و کاهش مصرف مصرف بخش گاز در بخش اداری تا چند اندازه روی بحث گاز تاثیر گذاشته است؟ نکته اول این که استان تهران خیلی پرمصرف است در میانگین مصرف گاز کشور رتبه اول کشور را فکر می کنم استان تهران دارد الان چقدر میانگین مصرف گاز استان تهران است ؟

هدایی پور : ۱۲۵ میلیون متر مکعب مصرف مان در روز گذشته بوده است استان تهران حدود یک ششم گاز کشور را دارد مصرف می کند و پرمصرف ترین …

از میانگین استاندارد چقدر بیشتر است ؟

هدایی پور : ما حدود ۵/۵ الی ۶ برابر سرانه مصرف دنیا را داریم مصرف می کنیم در کشور مصرف گاز در کشور ما بسیار بالاست و دو تا علت هم دارد ، یکی فرهنگ مصرف هست ، زیرساخت هایی که باید ایجاد می شد ، پیش بینی می شد ، منظور از این زیرساخت ها در واقع نوع ساختمان سازی و معماری در کشورمان است که الان ما در مقررات ساختمان مبحثی به نام مبحث نوزدهم داریم که فقط موضوعش انرژی در ساختمان است که متاسفانه کتابچه و مقرراتش تدوین شده اما به همین دلیل که رعایت نمی شود مصرف در ساختمان های ما بالاست .

حالا این یک نکته است و نکته بعدی این است که ما خیلی در مصرف گازمان یک جورایی دست و دلبازانه اقدام می کنیم ، ما موتورخانه ها ، شوفاژخانه ها و استخرهای بسیار زیادی در شهر تهران و یا در استان تهران داریم که از این طریق دارند استفاده می کنند و خودشان را گرم نگه می دارند . برخی ها می گویند ما داریم و پولش را می دهیم و یا این که کشور ما دارد و ما مصرف می کنیم ، چه اقداماتی را انجام دادید برای جلوگیری از اسراف زیاد در گاز توسط این دسته از مشترکانی که خودتان هم در موردشان آشنا هستید ؟

هدایی پور : تقریبا اوایل آذرماه بود که برای حدود ۲۶ هزار مشترک اخطار اعلام کردیم که در دهک یازده و دوازده قرار دارند. ما مصرف کنندگانمان را دوازده دهک تقسیم کردیم ، سه دهک اول که مصرف بهینه دارند و اگر سی درصد کمتر از پارسال مصرف کنند گازشان رایگان است اما اگر در همین بازه هم مصرف کنند هزینه گازشان کمتر از سی الی چهل هزار تومان در ماه است و دهک های ۴ تا ۶ را سی درصد اضافه تر از ایشان می گیریم ، دهک های ششم تا دهم را حدود ۵۰ درصد اما یازدهم و دوازدهم را این ها را ما بدمصرف ها می گوییم یعنی واقعا رعایت نمی کنند و حقوق بقیه را تضییع می کنند .ما اول آذرماه به این ها اخطار دادیم که باید مصرفشان را تنظیم کنند ، اگر ایراد از موتورخانه هایشان ، ساختمانشان و پنجره هایشان هست برطرف کنند یا اگر فرهنگ شان هم هست اصلاح کنند و از روز گذشته ما شروع کردیم به قطع گاز بدمصرف هایمان ؛ ما حدود ۱۶۰۰ تا از بدمصرف ها را گازشان را ….

چقدرشان دولتی و چقدرشان غیردولتی و چقدرشان خانگی هستند ؟

هدایی پور: این بدمصرف ها فقط شامل خانگی ها می شوند ما دولتی ها را که این چند روز که تعطیل هست که کاملا قطع کردیم گازشان را ، حتی آنهایی که واحدهای امدادی و این ها هم داریم که گفتیم باید واحد امدادی شان گازشان مستقل شود که نیاز نباشد موتورخانه یک ساختمان در سرویس باشد فقط برای اتاق نگهبان و حراست و این ها، کاملا قطع کردیم اما بدمصرف ها بیشتر در خانگی ها هستند که این ها را قطع کردیم .

این روند قطع کردن پرمصرف ها ادامه دارد ؟ و تا چه زمانی قطع خواهند بود ؟

هدایی پور : بله ، این ها الان می آیند یک تعهد می دهند که اصلاح کنند ، یا فرهنگشان را یا ایراداتی که در ساختمان شان وجود دارد و بعد از این تعهد ما گازشان را وصل می کنیم ، کنتورشان را مجددا ده روز دیگر قرائت می کنیم و برداشت می کنیم اگر این روند مصرف رو به کاهش باشد که خداراشکر ، اگر نباشد مجددا قطع می شود . یعنی این دوره تکرار می شود.

فرض بر این بگیریم که این اتفاق نیفتد و طرف بگوید من پولش را می دهم ، شما نهایتا ابزارتان چیست ؟ فقط جریمه کردن است ؟

هدایی پور : فعلا بله ، ولی تصمیمات قاطعی در این خصوص خواهیم گرفت.

تاثیر می گذارد به نظر شما ؟

هدایی پور : بالاخره یک شب سرما من را متنبه می کند.

آن کسی که بدمصرف است یا آپارتمان های متراژهای خیلی بالا دارند، یا در مجتمع هایی هستند که استخر دارند یا به نوعی آن گازی که مصرف می کنند در جاهایی به غیر از بخش خانگی شان هم دارند استفاده می کنند ، این ها آیا بایستی بروید با ایشان برخورد کنید و استخرهایشان پلمپ شود ایا هماهنگی با دستگاههای دیگر هم در این زمینه دارید یا این که صرفا شرکت گاز وسط ماجراست ؟

این هایی که استخر داشته باشند قطعا باید استخرشان خالی شود وگرنه گاز واحدشان را اصلا قطع می کنیم چون ما الان استخرهای عمومی را وقتی قطع کردیم ، قرار نیست خصوصی ها برقرار باشند ، من این را بگویم در بعضی جاها مردم همکاری خوبی دارند و مردم به ما گزارش دادند که مثلا در فلان مجتمع آپارتمانی استخر هست .

دقیقا به همین نکته می خواهم برسم ۸۰درصد این مردم در حد الگوی مصرف یا یک مقداری بیشتر از حد الگوی مصرف هستند آن ۲۰ درصد باقیمانده عموما افراد ثروتمندی هستند که در پنت هاوس های خیلی بزرگ و در مناطق شمالی تهران زندگی می کنند و خانه هایشان استخرهای خیلی بزرگی دارد و نهایت این است که شما این را قطع می کنید و این ها بعدا یک لابی می کنند و دوباره گاز را وصل می کنند و می خواهند که پولش را بدهند و شاید شما دوباره جریمه بیشتری بگیرید از ایشان آیا ساز و کاری وجود دارد که این جدا شود و این اتفاق دوباره تکرار نشود ؟

باید اصلاح شود تا ما وصل کنیم ما در وهله اول اخطار دادیم بعضی ها توجه کردند و بعضی ها توجه نکردند آنهایی که بی توجه بودند الان با جدیت قطع می کنیم قطع که می کنیم حداقل یک روز گاز این واحد مسکونی قطع هست تا بیاید اداره و تعهدش را بدهد و با توجه به تعهد ما وصل می کنیم ده روز آزمایشی گاز این ها وصل می شود , ما مجددا قرائت می کنیم که این ها باید روند کاهشی را داشته باشند اگر روند کاهشی نداشته باشند مجددا قطع می کنیم گاز را و بهرحال باید اصلاح شود یعنی قرار نیست این ها به این روند بتوانند ادامه بدهند .

نکته آخر سوالم ، در این چند روز که تعطیل شد ، چقدر در مصرف گاز صرفه جویی اتفاق افتاده است و اصلا این تعطیلی هایی که دارد اتفاق می افتد واقعا موثر بوده برای این که ما بخواهیم نیازهای گازی مردم در بخش خانگی را حداقل تامین کنیم ؟ و این که آیا برنامه ای برای قطع گاز در شهر تهران در بخش خانگی ممکن هست که وجود داشته باشد ؟ شایعاتی در فضای مجازی در این رابطه هم هست .

هدایی پور : انشاالله مردم با ما همکاری داشته باشند ، به این مرحله که قطعی گاز حادث شود نخواهیم داشت ، اما تاثیر تعطیلی ها … علاوه بر این که استاندار محترم دستورالعملی دارد که ادارات دولتی از روز چهارشنبه ساعت ۵ تمام سیستم های گرمایشی شان را قطع کنند ما علاوه بر آن خودمان هم وارد عمل شدیم و قطع کردیم یعنی تنها به خاموش بودنشان اکتفا نکردیم چون برخی بهرحال این احتمال وجود دارد که رعایت نکنند ، ما دستگاههای دولتی گازهایشان را قطع کردیم .

می شود بفرمایید صرفه جویی شان چقدر بوده است ؟

هدایی پور : صرفه جویی شان اجازه بدهید من آمار را نگاه کنم ، ما در روزهای که تعطیل هست ، بهرحال مردم هم در این قضیه موثر هستند ، حدود ۴- ۵ میلیون متر مکعب صرفه جویی داریم یعنی در شرایط عادی ، بدون کاهش دما؛ وقتی ما کاهش دما را داریم مصرف می رود بالا ، مصارف عمومی ما در روز در استان تهران حدود دو میلیون متر مکعب هست ، حالا بعضی از واحدهای دولتی مان را ما نمی توانیم مثلا واحدهای شبانه روزی هستند که به مردم هم خدمت می دهند مثلا واحدی مثل پزشکی قانونی ، این ها محدودند و خیلی کم هستند ولی عمدتا ما اماکن دولتی را قطع کردیم و با آماری که ما داریم ….

هنوز به این جواب نرسیدم که چقدر صرفه جویی داشتیم ؟

دو میلیون متر مکعب . این دو میلیون متر مکعب فقط برای واحدهای دولتی یعنی وقتی ما تعطیلی را داریم واحدهای غیردولتی هم تعطیل هستند .

ای کاش اینجا بودید و پیام هایی که برای ما می آید را می دیدید خیلی ها می گویند من واحد ۷۵ متری دارم و یک بخاری و یک حمام که آنهم حمام که هر لحظه استفاده نمی شود که من بخواهم پکیجش را روشن کنم می گویند برای من اخطار قطع گاز آمده برای افزایش مصرف گاز ، اصلا این اخطار چرا برای یک همچنین واحدی ارسال می شود ؟

اجازه بدهید من توضیح بدهم . دهک سوم و دهک چهارم به بالا یک اخطاری دادیم که این ها به گوش باشند یک کم کمک ما کنند ، ولی دهک دهم و یازدهم و دوازدهم را نه ، می رویم و گاز آنها را قطع می کنیم.

انشاالله دهک های ۹ و ۱۰ را هم ببندید و قطع کنید که یک مقداری اوضاع بهتر شود . تعطیلی پاک کردن صورت مسئله است و از نظر فرهنگی باید اتفاقات مهم تری در بین شهروندان بیفتد که در زمستان با لباس تابستانی در منزل نباشند.

بیشتر بخوانید:

  • تمام تلاش خود را برای جلوگیری از افت فشار گاز در آذربایجان‌غربی می‌کنیم
    ۴۶۲۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *