اگردر صنعت گاز سرمایه گذاری نشود شرایط سال آینده سخت‌تر است

اگردر صنعت گاز سرمایه گذاری نشود شرایط سال آینده سخت‌تر است

ایسنا نوشت : مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران گفت: باید از هم اکنون برای متنوع سازی سبد سوخت، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاری، مدیریت، افزایش تولید پایدار و بهینه سازی مصرف انرژی اقداماتی انجام شود در غیر این صورت سال آینده شرایط سخت‌تری را تجربه خواهیم کرد.

حمید رضا عراقی با بیان اینکه برای حل مشکل فعلی در صنعت گاز در کوتاه مدت چاره ای جز صرفه جویی نیست، اظهار کرد: برای درازمدت راهکارهای مختلفی وجود دارد، دولت باید تصمیمات جدی برای گاز بگیرد، سال آینده نیز شرایط بهتر از این نخواهد بود، در پارس جنوبی، مخازن پالایشگاه‌ها و میادین باید وضعیت فعلی را از نظر حجم گاز تثبیت کنند که این مساله نیازمند سرمایه‌گذاری، تکنولوژی و مدیریت است.

وی افزود: به جز این مساله باید مخازن و میادین جدید اکتشاف شود که این موضوع نیز نیازمند سرمایه گذاری و تکنولوژی است، از طرف دیگر باید جدی بحث بهینه سازی مصرف سوخت در تمام ابعاد اعم از صنایع، نیروگاه‌ها، خانگی و تجاری و قوانین موجود مورد توجه قرار بگیرد، همچنین باید به تنوع سازی سبد سوخت نیز توجه شود.

مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه زمانی گاز مایع داشتیم که به دلیل مخازن و میادین جدید از جمله پارس جنوبی به گاز طبیعی تبدیل شد، ادامه داد: این برداشت اشتباه به وجود آمد که باتوجه به این حجم گازی که در ایران وجود دارد فقط باید گازرسانی انجام شود. عراقی با تاکید بر اینکه قوانینی که در ارتباط با بهینه سازی وجود داشت نیز چندان در گذشته مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: سال ۱۳۹۹ شورای عالی انرژی دستورالعملی را ابلاغ کرد که در آن به ناترازی گاز اشاره شده بود.

قوانین، فرهنگ و قیمت سه عامل موثر در حل شرایط موجود

وی اظهار کرد: پیشنهاد میکنم آن چیزی را که شورای عالی انرژی مصوب کرده مورد توجه قرار بگیرد، دبیرخانه فعالی زیرنظر معاون رئیس جمهور تشکیل شود و این مواردی که در ارتباط با انرژی مطرح است را پیگیری کند، علاوه بر این ما برای حل ناترازی گاز به چند موضوع باید توجه کنیم، موضوع اول بحث قوانین است که به نظرم به اندازه کافی در ایران قانون مدون شده اما در ارتباط با اجرا اقدام کافی صورت نگرفته است.

مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: موضوع دیگر بحث فرهنگ است؛ در کشورهای اروپایی به موضوع مصرف بهینه انرژی توجه جدی می‌شود، خانه ای که یک اروپایی خریداری می‌کند بر مبنای انرژی قیمت گذاری شده یعنی متخصصان این حوزه پرت انرژی را قبل از فروش خانه ارزیابی می‌کنند، موضوعی که در ایران به آن توجه نمی‌شود و علی رغم اینکه قوانین در این حوزه وجود دارد اما عملا در حوزه اجرا غفلت صورت می‌گیرد.

عراقی با اشاره به اهمیت بحث قیمت گذاری در حل شرایط فعلی گفت: اگر تورم این میزان نبود به راحتی می‌توانستیم قیمت ها را تعیین کنیم، در مجلس ششم تصویب شد که قیمت‌ها هر سال ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و در طول پنج سال قیمت ها به فوب خلیج فارس برسد اما عملا در مجلس هفتم تثبیت قیمت ها را اعلام کردند، در شرایط فعلی نیز امکان افزایش قیمت وجود ندارد اما قیمت یک شاخص تاثیرگذار در این بخش است.

افزایش تولید با افزایش مصرف همخوانی ندارد

وی با بیان اینکه اگر انرژی قیمت داشته باشد تکنولوژی نیز مطرح می شود، گفت: راه حل های مختلف برای حل شرایط موجود وجود دارد، به جد باید راه‌حل پیدا کنند وگرنه به نظر من امسال سال خوبی است ولی از سال های آینده اگر با همین روند پیش برویم، سال بعد مجدد مشکل خواهیم داشت، تولید بیشتر خوب است اما تولید بیشتر با این حجم مصرف پاسخگو نیست.

به گفته مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران باید روی بهینه سازی مصرف اقدامات متعددی صورت بگیرد، همچنین باید روی تکنولوژی ها و انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری شود، قرار نیست همه نیروگاه ها سوخت مصرف کنند باید به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر نیز حرکت کنیم.

به تنوع سازی سبد سوخت جدی نگاه شود

عراقی با اشاره به اهمیت تنوع بخشی سبد سوخت، گفت: زغال سنگ آلودگی محیط زیستی خواهد داشت اما اگر ساز و کار لازم لحاظ شود درصد آلایندگی زغال سنگ و مازوت بسیار کمتر خواهد شد، باید به سمت تنوع سازی سبد سوخت، بهینه سازی مصرف و پایداری و افزایش تولید قدم برداریم.

بیشتر بخوانید:

  • عضو کمیسیون انرژی مجلس: صحبت از زمستان سخت و بحران گاز در کشور طراحی دشمن است

۴۶۲۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *