توضیح خاندوزی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین/ وزیر کشور در خصوص افزایش قیمت نان توضیح می‌دهد

توضیح خاندوزی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین/ وزیر کشور در خصوص افزایش قیمت نان توضیح می‌دهد

احسان خاندوزی گفت: هیچ طرحی درباره افزیش قیمت بنزین در دولت مطرح نشده است و چنین چیزی در دستور کار نیست .

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، در پاسخ به این سئوال که پیش از این مقامات دولت با همین صراحت می‌گفتند افزایش قیمت نان و بنزین در دستور ار قرار ندارد، اما نان در روزهای اخیر گران شده است و ممکن است این سناریو برای بنزین نیز اجرایی شود، گفت: موضوع نان داستان ویژه ای دارد که وزیر کشور در روزهای آتی درباره‌ی آن صحبت خواهد کرد.

او گفت: درباره نان ماجرا این است که در استان‌های مختلف کشور بنا به شرایط در حال تصمیم‌گیری درباره قیمت نان هستند و به زودی جزییات ماجرا از سوی وزیر کشور اعلام می‌شود اما درباره قیمت بنزین قاطعانه بگویم هیچ طرحی در دستور کار دولت نیست.

هجده تیرماه سال جاری مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در همان مقطع اعلام کرد: نان هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته است و هرگونه افزایش قیمت و گران‌فروشی نان ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.

وی افزود: قیمت آرد ثابت است و تغییری نداشته است و برای جبران دیگر افزایش هزینه‌های تولید نانوایان نیز وزارت اقتصاد به‌طور روزانه 30 درصد قیمت نان فروخته‌شده را به‌طور مستقیم به حساب نانوایان واریز می‌کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی درمورد اظهار نظر رییس سازمان برنامه و بودجه دولت قبل درخصوص انتشار اوراق نیز گفت: نیازی به مناظره نیست. آقایان باید جواب دهند که چرا تا این اندازه بدهی ایجاد کرده‌اند؛ بیش از نیمی از کل اوراق سال ۱۴۰۱ برای بازپرداخت بدهی دولت قبل پرداخت شده است.

قیمت نان اما در تعطیلات پایانی هفته گذشته افزایش یافت و بنا بر اعلام اتحادیه نانوایان ، در تهران و سایر استان‌ها تا پایان مرداد تصمیم‌گیری لازم صورت خواهد گرفت.

نان

پول ایران در چین بلوکه شده است؟

سید احسان خاندوزی همچنین رمورد اینکه آیا ایران پول بلوکه شده‌ای نزد چین دارد یا خیر؟ توضیح داد: هرچیزی که به عنوان منابع ایران در چین وجود دارد، فقط برای اجرای پروژه‌های فاینانسی است که چینی‌ها در ایران انجام می‌دهند. در واقع یک سری از شرکت‌های چینی در بخش‌های مختلف راه، نفت و… پروژه‌هایی انجام می‌دهند و این مابه‌ازای هزینه‌هایی است که ایران قصد داشت بپردازد.

وی ادامه داد: این مسیر یک ورودی و یک خروجی دارد. یعنی هر ماه بانک مرکزی مبلغی را برای پروژه‌ها به این عدد اضافه و بابت پروژه‌ای که درحال انجام است بخشی را خرج می‌کند. این عدد هر روز فرق می‌کند.

وزیر اقتصاد در ادامه درمورد لایحه مقابله با رسوب کالا عنوان کرد: متن لایحه به دلیل اینکه برخی دستگاه‌ها از جمله ستاد مبارزه با قاچاق و وزارت کشور نکاتی داشتند که درمورد زمینه‌های گمرک و اموال تملیکی اختلاف نظر وجود داشت، لایحه در کمیسیون نگه داشته شده است تا اختلاف نظر برطرف شود و بعد به دولت ارسال خواهد شد.

سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی

خاندوزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی به عنوان نهاد تنظیم‌گر بانک‌ها بسیار پافشاری کرد که سهم حدود هفت درصدی بخش مسکن از کل تسهیلات در سال گذشته به بیش از دو برابر افزایش پیدا کند، اظهار کرد: در قانون جهش تولید مسکن عدد ۲۰ درصد وجود دارد. بنابراین بانک‌ها در سال جاری باید بیش از گذشته تلاش کنند. بانک مرکزی پیگیر این موضوع است و وزیر راه و رییس کل بانک مرکزی جلساتی با مدیران عامل بانک‌ها داشتند تا بانک‌هایی که عقب افتادگی دارند عقب ماندگی خود را جبران کنند.

نیازی به مناظره نیست

وزیر امور اقتصاد و دارایی درمورد اظهار نظر رییس سابق سازمان برنامه و بودجه ، محمدباقر نوبخت درخصوص انتشار اوراق نیز گفت: نیازی به مناظره نیست. آقایان باید جواب دهند که چرا تا این اندازه بدهی ایجاد کرده‌اند؛ بیش از نیمی از کل اوراق سال ۱۴۰۱ برای بازپرداخت بدهی دولت قبل پرداخت شده است.

بیشتر بخوانید:

تازه‌ترین خبرها از قیمت نان/ تغییر قیمت نان تا آخر مرداد به نتیجه می رسد؟

عبدالملکی: تحریم‌ها مثل بچه‌ی ۱۰ساله با کارد میوه‌خوری برابر اقتصاد پهلوان ایران است

223223

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *