دلار تقویت شد؛ نفت سقوط کرد

دلار تقویت شد؛ نفت سقوط کرد

قیمت‌های آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا و شاخص بین‌المللی نفت خام برنت پس از بازگشت رشدهای قبلی، روز دوشنبه کاهش یافتند؛ کاتالیزورهای پشت این ضعف، افزایش ارزش دلار آمریکا و گزارش‌های ثبت رکورد بالای موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهرهای بزرگ چین است که می‌تواند بر تقاضا تأثیر بگذارد.

نگارعلی_ هر بشکه نفت خام وست تگزاس در 24 ساعت گذشته 1.26 درصد از رزش خود را از دست داده‌است و 87 دلار و 84 سنت قیمت خورده‌است و هر بشکه نفت خام برنت نیز 1.11 درصد از ارزش خود را از دست داده‌است و 94 دلار و 92 سنت قیمت خورده است.

دلار تقویت شد؛ نفت سقوط کرد

معامله گران در اوایل جلسه با پیش بینی کاهش ارزش دلار آمریکا و خوش بینی نسبت به تقاضای آتی چین خرید کردند. قراردادهای نفت برنت و WTI آمریکا نزدیک به 1 درصد افزایش یافت.

اما طولی نکشید که بازارها مسیر خود را معکوس کردند و با تقویت شگفت‌انگیز دلار آمریکا، قیمت نفت خام و سایر کالاها به دلار کاهش یافتند. علاوه بر این، ممکن است تاجران نیز احساس کرده باشند که بازار اخباری که چین در حال کاهش اقدامات قرنطینه مربوط به کووید است، را پیش‌خور کرده‌است.

نظرات مقامات فدرال رزرو باعث افزایش دلار و کاهش قیمت نفت شد

پس از اظهارات کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو آمریکا که بر نفت تاثیر گذاشت، دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای اصلی تقویت شد. والر روز یکشنبه گفت که فدرال رزرو ممکن است کاهش سرعت افزایش نرخ بهره را در نشست بعدی خود در نظر بگیرد، اما این نباید به عنوان کوتاهی در تعهدش به کاهش تورم تلقی شود.

والر همچنین اضافه کرد که بازارها اکنون باید به «نقطه پایانی» افزایش نرخ توجه کنند، نه سرعت هر حرکت، و این نقطه پایانی احتمالاً هنوز «یک راه دور» است.

اظهارات والر تند و تیز تلقی شد و بازدهی خزانه داری و دلار را بالاتر برد و تقاضا برای نفت خام دلاری را کاهش داد.

تشدید کرونا در چین نگرانی های تقاضا را تجدید می کند

رکورد بالای موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهرهای بزرگ چین امید به بازگشایی اقتصاد بزرگترین واردکننده نفت خام جهان را از بین برد.

اخبار امروز از چین، اظهارات مثبت هفته گذشته دولت چین را خنثی کرد. قیمت نفت خام روز جمعه پس از اینکه کمیسیون ملی بهداشت چین اقدامات پیشگیری و کنترل کووید را برای کوتاه کردن زمان قرنطینه برای تماس نزدیک مبتلایان و مسافران ورودی و حذف جریمه خطوط هوایی برای آوردن مسافران آلوده تنظیم کرد، افزایش یافت.

کارت‌هایی که جهت بازار را مشخص می‌کند

محدودیت‌های چین برای کووید و جهت دلار آمریکا، دو کارت وحشی هستند که احتمالاً جهت کوتاه‌مدت قیمت نفت خام را هدایت می‌کنند و بازار می تواند به هر طرف بر اساس اخبار مربوط به این دو عامل حرکت کند.

تقویت دلار و افزایش موارد ابتلا به کووید برای قیمت نفت نزولی خواهد بود. ضعیف تر شدن دلار و کاهش موارد ابتلا به کووید یا کاهش بیشتر محدودیت های دولت برای نفت خام صعودی خواهد بود.

در درازمدت، بازار همچنان تحت حمایت کاهش تولید اوپک پلاس و تحریم آتی اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه است.

223227

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *