سایت ها در حال قیمت سازی در بازار رهن و اجاره هستند/ یک توصیه مهم به مستاجران

سایت ها در حال قیمت سازی در بازار رهن و اجاره هستند/ یک توصیه مهم به مستاجران

همشهری نوشت:نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: ما اوایل فروردین ماه هم متذکر شدیم که سایت ها در فضای غیر واقعی و مجازی در حال قیمت‌سازی هستند. بنابراین بیشترین آسیبی که در اردیبهشت امسال در بخش اجاره‌بها به قیمت‌ها خورده است موضوع افسارگسیختگی و نبود نظارت کافی بر بازار مسکن است.

طبق آخرین آمارهای بازار مسکن رشد قیمت مسکن در مناطق جنوبی و مرکزی شهر تهران نسبت به مناطق بالاشهر بیشتر شده است که بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن علت این موضوع را قیمت های بالای اجاره بها در شمال شهر می دانند که مستاجران این مناطق را به دلیل عدم توان اجاره یک واحد مسکونی در این مناطق به سمت مرکز و جنوب شهر رانده و بالارفتن تقاضا در این مناطق برای اجاره، قیمت های این مناطق را به شکل صعودی بالا برده است.

قیمت‌گذاری‌های غیر کارشناسانه؛ معضل اصلی بازار اجاره بها

داود بیگی نژاد، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفت و گو با همشهری آنلاین در خصوص وضعیت بازار اجاره در تهران گفت: معضل اجاره بها و گرانی های افسار گسیخته آن به چند عامل باز می گردد که یکی از آنها نبود تولید و ساخت و ساز در حوزه مسکن است که همین موضوع موجب شده تا در بازار اجاره، عرضه و تقاضا همخوانی نداشته باشند. متاسفانه در دولت قبل تولید مسکن به حداقل خودش رسید و عقب ماندگی در تولید مسکن به شرایط کنونی انتقال پیدا کرده است. ما سه سال پیاپی درگیر شرایط کرونایی بودیم شرایط کمی استیبل و پایدار بود اما از اسفند سال گذشته به خاطر افزایش تورم و گرانی، به قیمت گذاری ها در فضای مجازی دامن زده شد.

بیگی نژاد ادامه داد: ما اوایل فروردین ماه هم متذکر شدیم که سایت ها در فضای غیر واقعی و مجازی در حال قیمت سازی هستند. بنابراین بیشترین آسیبی که در اردیبهشت امسال در بخش اجاره بها به قیمت ها خورده است موضوع درج قیمت های افسارگسیخته در فضای مجازی و نبود نظارت کافی روی اپلیکیشن های حوزه مسکن است که این امکان را به مالکان می دهد تا به هر مبلغی که دلشان می خواهد ملک خود را اجاره بدهند آنهم با قیمت های غیرکارشناسانه.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: قیمت های کارشناسی در گذشته بنا به باور مردم و قیمت گذاری هایی که مشاوران املاک در هر منطقه می دادند، مشخص می شد اما اکنون این روال از میان برداشته شده و افراد غیرمتخصص بدون هیچ فیلتری در حوزه اجاره قیمت گذاری می کنند که نتیجه آن آشفته بازاری است که هم اکنون مشاهده می کنید. در واقع سرمایه ای بودن مسکن مهم ترین عامل شده تا نرخ گذاری ها در حوزه مسکن تا این اندازه رشد کند و در این مدتی که بازار طلا و دلار به شدت افزایشی شدند قطعا مسکن نیز به تبعیت از آنها شتاب قیمتی زیادی گرفت و همین موضوع روی نرخ های اجاره بها نیز اثرات منفی خود را گذاشته که حال مستاجران را بد کرده است.

لزوم انتقال جابه‌جایی‌ها به کل سال

بیگی نژاد به این نکته هم اشاره کرد که ما باید از فصل اجاره که در تیر و مرداد است تمرکززدایی کنیم، موضوعی که رسانه ها نیز به آن دامن می زنند. مالکان و مستاجران به جای اینکه روی یک مدت محدود برای جابجایی شان متمرکز شوند با جابجایی زمان سعی کنند از التهاب بازار اجاره بکاهند. چگونه؟ به این ترتیب که سعی کنند با بستن قرارداد با تاریخ های متفاوت شرایطی را پیش آورند که کل ۱۲ ماه سال برای عموم مستاجران امکان جابجایی وجود داشته باشد.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در خصوص برنامه های دولت برای بازار اجاره بها گفت: با تمدیداتی که دولت انجام خواهد داد قطع به یقین از افسارگسیختگی و التهابات موجود کاسته خواهد شد. یکی از پیشنهاداتی که ما به دولت داده ایم تولید مسکن های اجاره ای است که در اکثر کشورهای توسعه یافته این کار در حال انجام است و دولت با یک سری مسکن های اجاره ای که در اختیار دارد توانسته با کنترل بازار این معضل را حل کند. دولت باید مالکان و سرمایه‌گذاران را به سمت ساخت مسکن های اجاره ای تشویق کند تا در یک دوره ۵ ساله یا ۱۰ ساله با یک سری پیشنهادهایی که شهرداری می تواند در اختیار این سرمایه گذاران قرار دهد با کوچک متراژسازی ها برای اقشار هدف، اطمینانی ایجاد کند تا اگر زمانی مسکنی برای اجاره وجود نداشت، با ارائه این مسکن ها بتوان بازار اجاره را کنترل کرد.

وی ادامه داد: همچنین دولت باید برنامه‌ای برای ساخت مسکن در بافت های فرسوده شهری داشته باشد چرا که بسیاری از مردم رغبتی برای زندگی در حاشیه شهرها ندارند. در شهر تهران هکتارها بافت های فرسوده وجود دارد که قابل احیاست.

قیمت اجاره بها در ۶ محله تهران

محله

متراژ

سال ساخت

اجاره با ودیعه(قیمت به تومان)

الهیه

۷۵

۱۳۹۴

ودیعه: ۵۰۰ میلیون

اجاره: ۲۷ میلیون

انقلاب

۷۵

۱۴۰۰

ودیعه:۶۰۰ میلیون

اجاره: ۶ میلیون

نارمک

۷۵

۱۳۹۲

ودیعه: ۳۰۰ میلیون

اجاره: ۱۵ میلیون

سعادت آباد

۷۵

۱۳۸۹

ودیعه: ۵۰۰ میلیون

اجاره: ۸ میلیون

منیریه

۷۵

۱۳۹۹

ودیعه: ۵۰۰ میلیون

اجاره: ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار

نازی آباد

۷۵

۱۳۹۰

ودیعه: ۲۰۰ میلیون

اجاره: ۱۱ میلیون

بیشتر بخوانید:

  • اعلام سقف افزایش اجاره‌ مسکن در کشور/ اجاره در تهران و سایر شهرها حداکثر چقدر گران می‌شود؟

۳۵۲۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *