معرفی مکان های گردشگری ایران و تهران

کشور ایران جاذبه‎های گردشگری بسیاری در حوزه‎های مختلف تاریخی، طبیعی، فرهنگی، مذهبی و … دارد و به همین منظور در این مقاله به معرفی شهرهایی که جاذبه‎‎های گردشگری ایران در آن‎ها زیاد است، می‎پردازیم.

1- تهران

تهران که در دامنه و دشت هموار رشته کوه‌های البرز قرار دارد و از نظر پیشینه زندگی به دوران نوسنگی بازمی‌گردد؛ به‌طوری‌که کاوش‌های باستان‌شناسی صورت گرفته در این شهر منجر به کشف اسکلت‌های ۷۰۰۰ ساله انسان و ابزارهای سنگی شده است. شهر تهران در زمان سلسله قاجاریه و آقا محمدخان قاجار، در نوروز سال ۱۱۶۵ هجری شمسی، به پایتختی انتخاب شد و از آن پس سرعت شکوفایی و پیشرفت این شهر به طرز چشمگیری افزایش یافت.

این شهر دارای جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و تفریحی مختلفی می‎باشد و همه ساله مسافران زیادی برای بازدید از این جاذبه‎ها به تهران سفر می‎کنند. جاذبه‎های گردشگری تهران پذیرای تمامی سلایق است و گردشگری تهران بسیار متنوع می‎باشد.

برای نمونه می‎توان به بافت مرکزی تهران اشاره کرد که پر از جاذبه‌های تاریخی و زیبا است. علاقه‎مندان به طبیعت نیز می‎توانند از رشته کوه‎های شمال تهران و طبیعت بکر این منطقه استفاده نمایند. همچنین در شرق و غرب تهران جاذبه‌های تفریحی زیبایی مانند پارک پرندگان، پارک کوهستانی شیان، میدان آزادی، برج میلاد و … وجود دارد که هر کدام می‎تواند برای مقصد یک سفر کوتاه مناسب باشد. جنوب تهران و منطقه ری نیز پر از جاذبه‎های مذهبی و تاریخی است که هر گردشگری را به سوی خود جلب می‎کند.

گردشگری تهران

– اصفهان

اصفهان که به نصف جهان معروف است، به ‌دلیل داشتن رودخانه زاینده‌رود و شرایط طبیعی مناسبی که از گذشته تا کنون داشته است، پیشینه‌ای طولانی و قدیمی دارد به‌طوری‌که احتمالاً از نیمه دوم هزاره چهار قرن میلادی شاهد شکل‌گیری آبادی‌های بسیاری بوده ‌است.

این شهر در هنگام پادشاهی صفویان، پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت و همین امر سبب شد تا بناهای متعددی مانند مساجد، کاروانسراها، بازار، میادین، کاخ‎ها و … با معماری زیبای ایرانی در این شهر ساخته شود. این آثار به به دلیل گذر زمان به آثار تاریخی تبدیل شدند و شماری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند و همین امر سبب شده گردشگری اصفهان از رونق خاصی برخوردار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *