پیش‌بینی جدید از قیمت دلار/ نرخ دلار تا پایان سال به چقدر می‌رسد؟

پیش‌بینی جدید از قیمت دلار/ نرخ دلار تا پایان سال به چقدر می‌رسد؟

تجارت‌نیوز نوشت: هفته جاری سازمان برنامه‌ و بوجه پیش‌بینی جدیدی از قیمت دلار ارائه داد و گفت قیمت دلار تا پایان سال جاری به ۵۲ هزار تومان می‌رسد. آیا این پیش‌بینی درست است؟

قیمت دلار در آخرین روز معاملاتی هفته جاری به ۵۰ هزار تومان رسید و حالا سازمان برنامه و بوجه ادعا کرده که قیمت دلار در هشت ماه آینده تنها دو هزار تومان بیشتر می‌شود. اما آیا این قیمت واقعی است؟

این ادعای سازمان برنامه و بودجه در حالی است که برزو حق‌شناس، کارشناس اقتصادی پیش از این به گفته بود قیمت دلار به شکل سنتی در خرداد و تیر در کف قیمت سالانه خود قرار دارد.

قیمت دلار در خرداد و تیر ماه در محدوده ۴۹ تا ۵۰ هزار تومان بود. این کارشناس اقتصادی شرایط کنونی قیمت‌ دلار را نگران‌کننده خوانده‌ و گفته بود«اگر کف قیمت دلار را ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان در نظر بگیریم کار برای باقیمانده سال سخت می‌شود.» چون بعید است که قیمت دلار در ابتدا و انتهای‌ سال یکسان باشد.

مروری‌ بر قیمت دلار از ابتدا تا انتهای سال گذشته هم نشان می‌دهد که دولت نتوانسته قیمت دلار را در یک محدوده ثابت نگه دارد و دلار ۲۷ هزار تومان ابتدای سال، در انتهای سال به ۴۷ هزار تومان رسید.

تنها امیدواری که برای کاهش قیمت دلار وجود دارد این است که دولت بتواند برجام را احیا کند. در این شرایط می‌توان امید داشت که قیمت دلار تا محدوده ۴۵ هزار تومان پایین بیاید و کنترل انتظارات تورمی منجر به ثبات قیمت دلار تا پایان سال شود. این تنها سناریویی است که بر اساس آن قیمت دلار می‌تواند تا پایان سال در محدوده کنونی بماند.

۲۲۳۲۲۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *